Om
Tree Mend Us är en utforskande utmaning där lagen slutför en rad roliga utmaningar, miljöfrågesport, fotoutmaningar, och de letar plantor samt tar del i virtuell eller fysisk trädplantering. Denna miljöskattjakt är en rolig och motiverande aktivitet som förenar teamet med konkreta resultat!
Tree-mend-us kommer till liv med den supertekniska appen Go Team. Beväpnad med en gyllene spade, bricka full av plantor och ett gäng ledtrådar spårar teamet förvalda platser. Lagen plantera träd på hänvisade platser och sedan fotograferar de träden för att kunna visa upp sina ansträngningar.
Inlärningsresultat
Deltagarna lär sig att arbeta som ett team för att slutföra roliga utmaningar och navigera sig till att plantera träd. Tree-Mend-Us har fantastiska hälso- och välbefinnandefördelar då alla beger sit ut och är aktiva.
Företagets sociala ansvarstagande
Forskning har visat att när människor arbetar tillsammans för sociala eller miljömässiga orsaker, bildar de starkare relationer. Att plantera träd skapar en varaktig förändring i omgivningen som deltagarna kan känna sig stolta över att ha haft en positiv inverkan på. Tree-mend-us introducerar en medvetenhet och uppmärksamhet gällande miljöfrågor och gör det möjligt för deltagarna att inse att ett stort projekt är summan av små åtgärder.